B jak Babka zwyczajna

Chciałabym przedstawić roślinkę, która uratowała mojego Maciejkowego Bobasa przed opuchnięciem oczka po ugryzieniu przez meszkę. Niestety tak się zdarzyło, że mój Bobas jest na nie uczulony. Kilka miesięcy temu już raz miał zapuchnięte oczko właśnie po ugryzieniu tego owada. Po 2 dniach walki różnymi środkami antyalergicznymi i wapnem, nie przynoszącymi żadnego efektu prababcia Maciejki poleciła by opuchnięte miejsce nasmarować sokiem z babki zwyczajnej rosnącej prawie wszędzie gdzie jest skupisko traw. W ciągu 1 dnia pomogło.

Dzisiej rano, Maciejko obudził się znów z zapuchniętym oczkiem. Cały dzień co 30 min smarowałam mu pod oczkiem, w miejscu ugryzienia sokiem z babki i wieczorem, gdy kładłam go spać pod oczkiem został tylko znak po ugryzieniu.

Babka zwyczajna jest bardzo popularnym chwastem – niemal każdy zetknął się z rośliną o charakterystycznych okrągłych liściach. Liście te stanowią bardzo ważny surowiec leczniczy, stosowany przede wszystkim w dolegliwościach układu oddechowego, pokarmowego oraz w chorobach skóry.

Skład i działanie
Babka zwyczajna (Plantago major) zawiera garbniki, flawonoidy, substancje śluzowe, pektyny, krzemionkę, cynk, potas, magnez, witaminy A, K, C oraz glikozydy irydoidowe – aukubinę i katalpol. Glikozydy te w znacznej mierze decydują o leczniczych właściwościach babki. Aukubina ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i antyhepatoksyczne (działa osłaniająco na wątrobę). Z kolei katalpol ma właściwości moczopędne i rozkurczowe. Dzięki zawartości witamin C i K babka zwiększa krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne.

Surowiec leczniczy
Najczęściej stosowane są liście babki zwyczajnej, lecz surowcem leczniczym są również nasiona i ziele.

Zastosowanie wewnętrzne
Babka zalecana jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych (przede wszystkim przy kaszlu), nieżytach żołądka, dwunastnicy i jelit (np. przy biegunce). Babka łagodzi infekcje dróg moczowych i pęcherza, a także hamuje krwawienia wewnętrzne – jest pomocna między innymi w przypadku obfitych menstruacji. Babka stosowana jest również w leczeniu przeziębień i kataru.

Zastosowanie zewnętrzne
Okład bądź napar z liści jest skutecznym lekarstwem w przypadku wszelkich ran, owrzodzeń, ukąszeń, oparzeń, otarć, wysypek, stłuczeń i opuchlizn. Babka łagodzi również stany zapalne gardła i jamy ustnej.

Babka zwyczajna a babka lancetowata
Babka zwyczajna należy do rodziny babkowatych, do której należy również babka lancetowata. Rośliny te różnią się przede wszystkim wyglądem liści (babka zwyczajna ma liście okrągłe, babka lancetowata – podłużne). Babka zwyczajna zawiera także mniej garbników oraz ma słabsze działanie wykrztuśne.

Napar z liści
Łyżkę suszonych liści babki zalewamy wrzątkiem i parzymy przez około 10 minut.

Odwar z liści
Łyżkę suszonych liści babki zalewamy wrzątkiem i gotujemy pod przykryciem przez 3-5 minut. Odstawiamy na około 15 minut i przecedzamy. Odwar stosujemy do przemywania chorych miejsc na skórze, ale może być również stosowany wewnętrznie.

Okład z liści
Świeże  liście babki rozgniatamy i umieszczamy na gazie. Gazę przykładamy do chorego miejsca i mocujemy przy użyciu plastra. Okład taki zmieniamy po około 5 godzinach.

Napar z nasion
Łyżeczkę nasion babki zalewamy wrzątkiem. Napar pijemy razem z nasionami. Szczególnie zalecany jest w przypadku zatwardzeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pomysły na prezenty dla dzieci 12-24 miesięcy

Święta zbliżają się wielkimi krokami, zaczyna się odwieczny problem każdego rodzica. " Co kupić dziecku w prezencie?" Dziec...